Tom wade sejrede i Vinterturneringen

Tom Wade

Ved 1. Runde af den traditionsrige Vinterturnering(25/10) - nu kaldet Cross Challenge - krydsede Tom Wade (Aarhus 1900 A/M) målstregen som suveræn vinder efter 9 kilometers mudderløb - mere end 20 sek. foran nummer to, VM marathon-løberen Henrik Them fra Sparta.

Toms suveræne sejr pustede samtidige liv i drømme om, at Aarhus 1900s herrehold igen kan smykke sig med titlen som Danmarks stærkeste cross/landevejs klub. En titel Aarhus 1900 tog patent på fire år i træk, men mistede sidste år.

Herreholdet blev ved første runde nr. 2 efter Sparta. Der løbes i alt 6 løb hvoraf de fire bedste holdplaceringer tæller.

Lykkes det herrerne at nappe sejren for næsen af AGF, Sparta og Odense kan det blive første gang i klubbens historie at titlen som Danmarks stærkeste løbeklub kan hænges omkring halsen på klubbens herrer og kvinder samtidig! Aarhus 1900s Kvinder - forsvarende mestre lader ingen tvivl om at de gerne ser det ske! Ved weekendens crossløb over 7,5 km distancerede de Sparta som næstbedste klub med næste fire minutter!! Louise Langelund Batting førte med en sikker andenplads holdet an. Holdet fuldendtes af Susanne Pallesen, som i sin debut blev nr. 6 og Pernille Bak Larsen på 8. pladsen

Som lækker løbe-glasur på seniorholdenes festlagkage imponerede Bo Tønnesen, ved at løbe sig ind på en lidt overraskende 4. plads i juniorherrernes løb over 6 km. En 4. plads der kan vise sig, at sende Bo af sted med juniorlandsholdet til NM i Finland om to uger. Udtagelsen af holdet ventes at komme mandag d. 27. okt. Resultater fra crossløbet kan ses her: http://daf.sportstiming.dk/

Bo Tnnesen

Af Laust Bengtsen, cheftræner mellem/lang

Fotos: Lone Dybdal

top